13 grudnia 2016 Udostępnij

Maszynki do strzyżenia włosów – kompendium wiedzy

Najważniejszym atrybutem każdego fryzjera, czyli osoby zajmującej się zawodowo strzyżeniem włosów, jest odpowiednia wiedza poparta fachowymi umiejętnościami praktycznymi.

W rzeczywistości jednak do strzyżenia włosów wcale nie są potrzebne szkolenia czy dyplomy. W zupełności wystarczyć może maszynka do kupienia w każdym sklepie z elektroniką użytkową czy przyrządami do pielęgnacji ciała. Istnieją oczywiście także specjalistyczne sklepy fryzjerskie, gdzie znajdziemy urządzenia z wyższej półki, ale nie trzeba aż tak zaawansowanych urządzeń do wykonania zwykłego domowego strzyżenia. Uniwersalne maszynki fryzjerskie mogą być wykorzystywane do włosów na głowie, a także do brody czy do wąsów i do trymowania innych części ciała.

Maszynki do strzyżenia

Zakup maszynki do włosów jest dość mocno skomplikowany, ponieważ wybór jest duży, a możliwości urządzeń różnorodne. Najważniejsze jest ustalenie, jakich konkretnie funkcji będziemy od niej oczekiwać. W praktyce oznacza to zazwyczaj możliwości maszynki w odniesieniu do długości włosa, jaka uzyskamy po strzyżeniu za jej pomocą oraz możliwości regulacji tej długości. Do tego istotne są funkcje specjalne, takie jak eliminowanie włosów w nosie lub w uszach.

Profesjonalne maszynki do włosów

Trzy typowe rodzaje maszynek do włosów to maszynki nadające się do skracania włosów na głowie, maszynki do brody i wąsów oraz maszynki do nosa i uszu. W przypadku maszynek profesjonalnych można liczyć także na to, że uzyskamy równą długość strzyżenia niezależnie od tego, jak ustawimy maszynkę względem stylizowanej powierzchni.

Ostrza do maszynek

Kluczowym elementem każdej maszynki jest oczywiście jej ostrze. Najczęściej kupowane dzisiaj urządzenia posiadają ostrza ze stali nierdzewnej, które są ostre, wytrzymałe i uniwersalne. Dodatkowe pokrycie z powłoki węglowej zwiększa ich precyzję i wytrzymałość. Popularne są zwłaszcza modele cechujące się ostrzami z możliwością samodzielnego ostrzenia. Zmniejsza to ich zapotrzebowanie na konserwację, jak również znacznie ułatwia ich użycie w warunkach domowych.

W praktyce bardzo ważnym elementem jest długość ostrza i zakres strzyżenia, co pozwala nam na ukształtowanie fryzury, a nie tylko na cięcie włosów. Ilość stopni regulacji i ich jakość sprawiają, że można wygodnie stworzyć fryzurę. Zazwyczaj regulacja odbywa się poprzez prowadnicę na specjalnej plastikowej nasadce lub poprzez pokrętło teleskopowe. Warto zwracać uwagę na precyzję ustawień, bo im jest ich więcej, tym więcej mamy możliwości.

Profesjonalne maszynki

Zasilacz

Kluczowym elementem jest zawsze także zasilanie. Urządzenia akumulatorowe są wygodne, ale cięższe, zwłaszcza jeśli mogą długo pracować bez ładowania. Typowe urządzenia będą pracować przez około 60 minut. Tyle samo zajmuje ich pełne naładowanie. Urządzenia sieciowe są lżejsze, ale musimy pogodzić się z obecnością kabla. Z kolei urządzenia hybrydowe łączą zalety obu rodzaju maszynek i w razie niskiego stanu baterii pozwalają na podłączenie do nich kabla. Nowoczesne modele posiadają często wyświetlacze ciekłokrystaliczne informujące nas o parametrach urządzenia, w tym o stanie baterii.

Karolina Gradowicz

Redakcja mazur.elk.pl